Andy Warhol (1928-1987)
Amerikai (USA) mûvsz, a pop art legismertebb kpviselje. Tanulmnyai elvgzse utn 1949-ben telepedett le New Yorkban, ahol reklmgrafikusknt dolgozott az tvenes vekben. A reklmok, a banlis illusztrcik s a sajtfotk forma- s motvumvilgt felhasznlva ksztette el els grafikit s vszonra szitzott kpeit a hatvanas vek elejn, amelyeket 1963-tl a Factorynak (Gyrnak) nevezett mûtermben lltott el sorozatban. Az irodaknt is funkcionl Factory az underground kultra kultikus helysznv vlt, itt gyûltek ssze Warhol "szupersztrjai", akikkel els filmjeit ksztette, itt mûkdtt a Velvet Underground rockzenekar, egszen 1968-ig, amikor Warhol - az ellene elkvetett mernylet utn - feladta e nyitott letformt. Warhol a hatvanas-hetvenes vek pop s alternatv kultrjnak emblematikus alakjv vlt, miknt az ltala bevezetett mûvszeti elvek s mdszerek is (a tmegkultra, a fogyaszti trsadalom termkeinek ikonn emelse; a gpies "termk-elllts" mint alkotmdszer; a szerialits s az egyedisg/egynisg tkztetse a sztrcsinls mechanizmusban stb.) mind a mai napig j s j kvetkre tallnak. Magyarorszgon 1991-ben volt killtsa a Mûcsarnokban.
lete
Andy Warhol az amerikai popkultra egyik legnagyobb alakja. Andrew Warhola nven szletett. Szlei, Ondrej s Julia Warhola Szlovkibl vndoroltak be Amerikba. Kt idsebb testvre volt, Paul s John. 1934-ben kezdte el az ltalnos iskolt. Tehetsges gyerek volt, de a Vitus tnc nev betegsg miatt fiatalkorban j idre gyhoz volt ktve. 1942-ben apja meghalt. Az utols kivnsga az volt hogy a csald megtakartott pnzt Andrew tanulmnyaira fordtsk. Kvnsga teljeslt, Andy beiratkozott a Carnegie Institute-ba, s arrl lmodozott, hogy kereskedelmi mvsz lesz.
New York-i kommuna
Andew, miutn diplomt szerzett, 1949-ben New Yorkba kltztt. Egyik ismersvel, Philip Pearlsteinnel kzsen brelt egy lakst, majd egy kommunban lt. Ez az idszak az absztrakt mvszet alkonya volt. Warhola ekkor mg csak cipreklmokat rajzolt, ruhzi kirakatokat rendezett, s lapoknak dolgozott. Miutn New Yorkba rkezett, nevt Warholrl Andy Warholra vltoztatta. Egyik bartja gy emlkszik az akkori Warholra: "Noha gy 19 ves lehetett, fiatalabbnak nzett ki. s olyan flnk volt - ritkasgszmba ment, ha egyltaln megszlalt. A kommunban lak egyik lny annyira dhs lett r emiatt, hogy hozzvgott egy tojst. pp a fejn tallta." 1950-ben Pearlstein megnslt, Warhol s Philip tjai elvltak. Ezutn Warholnak mg sok laktrsa volt, de mikor mr lland lakhelyet tallt (1952), anyjrt kldetett s vele lakott majdnem anyja lete vgig. Andy els nll killtsa 1952-ben volt az Hugo Gallery-ben. 1957-re elg ismert reklmszakember lett ahhoz, hogy neki adjk az Art Directors' Club Medalt. Andy munkssga sorn tkletesen elsajttotta a mechanikus reprodukci eljrsnak fortlyait, s maga is kidolgozott sajt technikkat. Az 1950-es vek vgn mr rendszeresen killtott. 1960-ban jsgokbl s kpregnyekbl ksztett festmnysorozatot. E munki kirakatdekorciknt jelentek meg az 57. utcai Bonwit Teller ruhzban 1961 prilisban, de egyetlen nagy mlt galria sem fogadta be. Warhol az egyik bartja tancsra elksztette els dollrbankkat s Campbell-fle leveskonzerveket brzol festmnyeit. Majd Marilyn Monroe eredeti fnykpek alapjn alkotott portri kvetkeztek. A Campbell-fle leveskonzerveket 1962-ben lltottk ki Los Angelesben, sszel pedig a New York-i Stable Galriban nylt nagysiker trlata. A Keleti 47. utcban The Factory (Gyr) nven j mtermet nyitott, s bartai segtsgvel mr tmegesen lltotta el selyemszitanyomatos kpeit. Mterme megtelt transzvesztitkkal, homoszexulisokkal, az underground let dominns egynisgeivel. Ez a Gyr fnykora: "Ezstgyrnak" neveztk, mert a fal aluflival volt bortva. Ez volt Warhol "2. Gyra".
A filmrendez
1963-ban filmezni kezdett. Legtbb filmje az unalomrl szlt. Warhol gy nyilatkozott a mozgkpeirl: "n szeretem az unalmas dolgokat. Az is szrakoztat, ha csak lk, s kifel bmulok az ablakon. Csak id krdse. Mindig lehet ltni embereket, akik folyton az ablakbl bmszkodnak. s ha nem az ablakbl mozizom, akkor egy zletben lk, s onnan figyelem az utct. A film szmomra nem ms, mint az idtlts egyik mdja. "
1968 jniusban Andy Warholra rltt egy labilis idegzet fiatal n, aki Warhol Biciklisfi cm filmjben szerepelt. Az elkvet Valerie Solanas (Msok szerint a Solanis betzs a helyes vltozat m Valerie hallozsi okmnyain Solanas nven szerepel) volt, a S.C.U.M. (Society for Cutting up Men) alaptja - s egyetlen tagja - aki a tette utn pr rval feladta magt a rendrsgen. Warhol letveszlyes llapotba kerlt, az orvosok 50 szzalk eslyt adtak neki a tllsre. Felplt. Warholra jellemz, hogy ksbb mutogatta srlse nyomait. Tovbbra is rengeteget dolgozott. Lelkesen jrt trsasgi sszejvetelekre, amelyekrl halla utn megjelent napljban, melyet Pat Hackett lltott ssze, is beszmolt. Egyik f jvedelemforrsa egy nmet zletember ltal folyamatosan rendelt portrsorozat volt. 1981-ben szerepelt a londoni Royal Academy ltal j szellemisg a festszetben cmmel megrendezett killtson. Kzs trlata nylt Le Roi Neimannel s a fiatal graffitifestvel, Jean Michel Basquiattal. Warhol 59 vesen halt meg egy epehlyagmtt utni komplikciban a New York-i kzkorhzban. A Szent Jnos Baptista Katolikus Temetben van eltemetve a Bethel Parkban, Pittsburghtl dlre. A temetsn tbbek kzt Yoko Ono is beszdet mondott.
Andrej Warhola 1914-ben vndorolt ki Pittsburgh-be, s 7 vig dolgozott, hogy Kelet-Szlovkiban maradt felesgnek hajjegyet tudjon kldeni. A szinte rstudatlan rutn asszony hrom gyermeket szlt Amerikban, a legkisebbet 1928-ban, akit az apja utn Andrew-nak neveztek el. Hogy a csald gyenge angoltudsa okozta-e, vagy Andrew idnknti epilepszis rohamai, nem tudni, mindenesetre a vkonycsont, trkeny fi alig vett rszt trsai jtkban, idejnek nagyrszt rajzolgatssal s a rdi hallgatsval tlttte. 1942-ben, apja hallnak vben, rajztehetsge rvn mvszeti kzpiskolba iratkozott be, de a gtlsos, pattansos kamasz csak lassan illeszkedett be trsai kz. Iskolai vei alatt a - Bauhaus szellemben - az ignyes formt, a mindenkihez szl mvszetet, a hasznossgot tekintette elsdlegesnek, s az alkalmazott grafika rdekelte legjobban. 1949-ben, friss diplomjval, New Yorkba kltztt, s a Glamour cm divatlapnl kapott munkt. Jelkpesnek is tekinthetjk, hogy ekkor vltoztatta nevt Andrew Warholrl Andy Warholra, mintha csak ezzel akarta volna zaklatott ifjkort s beilleszkedsi problmit lezrni. Ettl az idszaktl kezdve azutn meglep tudatossggal kszlt az zleti s anyagi sikerre, s finoman kivitelezett rajzaihoz hasonlan, sajt egynisgt is megtervezte. A kemny elhatrozst, eltkltsget egy nav, szinte fiatalember kphez trstotta , amelyhez egy csipetnyi szexulis kihvst is adagolt. (Erre az idre tehetk els homoszexulis prkapcsolatai is.)
Warhol munki tllptk a hagyomnyos kzmvszet kereteit, hiszen a festszeten kvl a rerklmgrafika, a knyvillusztrci, a szobrszat, a filmmvszet, a fnykpezs, az jsgrs, a hanglemezkp- s lapkiads terletn is aktv volt. Ennek az sszetett tevkenysgnek a szntere 1967-tl az ltala letre hvott «Factory» (Gyr) lett, Warhol igazi lettere, laksa s mhelye. Itt zajlottak hress vlt performanszai, filmmel, balettel, kpzmvszettel kombinlt partijai (Chelsea Girl, The Exploding Plastic Inevitable, Velvet Underground), ahol mind az eladk, mind pedig a nzk a kor legismertebb mvszei kzl kerltek ki.
1968-ban egyik munkatrsa rltt Andy Warholra, s slyosan megsebestette. Ezutn Warhol nemcsak testben, de llekben is megtrve trt vissza napokig tart kmjbl. «Mieltt lelttek, addig sokszor gy gondoltam, hogy csak nha vagyok jelen, s valjban csak TV-n nzem az let trtnseit. Mita lelttek, azta mr tudom, hogy sosem voltam jelen, mindig csak TV-n nztem az letet» – nyilatkozta.
1987. februr 22. vasrnap dlutn, New York, Manhattan, Soho. Egy killts megnyitjn hallottuk a hrt: Andy Warhol meghalt. A killtterem gyorsan kirlt. Az emberek telefonhoz rohantak. Mvszek, mlvezk, diszktncosok, melegek, transzvesztitk, dilinysok s exhippik, a sikkesek, a nagyon gazdagok, a nagyon-nagyon gazdagok, politikusok, rk, zenszek, sznszek, a hrnvre vgyk, a hresek, a progressszvek s a regresszvek fel-al rohangltak a vrosban. Pnik trt ki, vagy valami ahhoz hasonl. Ki mondja ezutn, hogy nagyszer amit csinlunk, ahogy kinznk. Kinek mutassuk meg magunkat ezutn? sszetrt a tkr
Filmjei
Blow Job (1963)
Eat (1963)
Haircut (1963)
Kiss (1963)
Naomi's Birthday Party (1963)
Sleep (1963)
13 Most Beautiful Women (1964)
Batman Dracula (1964)
Clockwork (1964)
Couch (1964)
Drunk (1964)
Empire (1964)
The End of Dawn (1964)
Lips (1964)
Mario Banana I (1964)
Mario Banana II (1964)
Messy Lives]] (1964)
Naomi and Rufus Kiss (1964)
Tarzan and Jane Regained... Sort of (1964)
The Thirteen Most Beautiful Boys (1964)
Beauty No. 2 (1965)
Bitch (1965)
Camp (1965)
Harlot (1965)
Horse (1965)
Kitchen (1965)
The Life of Juanita Castro (1965)
My Hustler (1965)
Poor Little Rich Girl (1965)
Restaurant (1965)
Space (1965)
Taylor Mead's Ass (1965)
Vinyl (1965)
Screen Test (1965)
Screen Test No. 2 (1965)
Ari and Mario (1966)
Hedy (1966)
Kiss the Boot (1966)
Milk (1966)
Salvador Dal (1966)
Shower (1966)
Sunset (1966)
Superboy (1966)
The Closet (1966)
Chelsea Girls (1966)
The Beard (1966)
More Milk, Evette (1966)
Outer and Inner Space (1966)
The Velvet Underground and Nico (1966)
The Andy Warhol Story (1967)
Tiger Morse (1967)
**** (film)|**** (1967)
Imitation of Christ (1967)
The Nude Restaurant (1967)
Bike Boy (1967)
I, a Man (1967)
San Diego Surf (1968)
The Loves of Ondine (1968)
Blue Movie (1969)
Lonesome Cowboys (1969)
L'Amour (1972)

Forrs: Wikipdia |