Ian McKellen (1939. május 25.)
Élete
Életére elkerülhetetlenül rányomta bélyegét a második világháború. Egy magazinnak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy azért tudta viszonylagos higgadtsággal és nyugalommal megemészteni a szeptember 11-i terrortámadást, mert 4 éves koráig „acélfedél” volt a feje fölött, az volt az otthona az Angliát ért támadások miatt.
Erős keresztény családi háttérrel rendelkezett, hiszen mindkét nagyapja és apja is lelkész volt. Gyermekorábban kezdett színészkedni, ösztöndíjat nyert a St. Catharine's College, University of Cambridge-be 18 évesen.
Színházi karrierje hamar kiteljesedett még mielőtt köszönthették volna őt a filmvásznon is. Nevét azonban nem csak a sikeres színdarabokból és televíziós produkciókból ismerhette meg a világ. Aktivistája lett a homoszexuális mozgalmaknak és 1988-ban egy rádióinterjúban homoszexuálisnak vallotta magát[1].
Egyik legsikeresebb filmes szereplése Gandalf megformálása A Gyűrűk Ura című trilógiában, melyre Oscar-díjra jelölték. 2006-ban a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Arany Medve életműdíját kapta.
Filmjei
2007. Magneto 2006. Elvitte a víz 2006. X-Men: Az ellenállás vége 2006. A Da Vinci-kód 2005. Neverwas 2005. Asylum 2005. A bűvös körhinta 2004. Eighteen 2003. A gyűrűk ura: A király visszatér 2003. Emile 2003. X-Men 2 2002. A gyűrűk ura: A két torony 2001. A gyűrűk ura: A gyűrű szövetsége 2000. X-Men - A kívülállók 1998. Az eminens 1998. Gods and Monsters 1997. Érzelmek hullámain 1997. Bent 1995. Változások kora 1995. III. Richárd 1995. Jack és Sarah 1994. To Die For 1994. Az Árnyék 1994. Bármit megteszek 1993. 6szoros ölelés 1993. Little Joe balladája 1993. Az utolsó akcióhős 1989. Scandal 1985. A bőség 1985. Zina 1983. The Keep 1981. Priest of Love 1969. The Promise 1969. Alfred the Great 1969. A Touch of Love
Forrás: Wikipédia
Sir Ian McKellen
Sir Ian McKellen-t sokaknak be kellene mutatni, pedig immár 63 éves, és A gyűrűk ura Gandalfja már majd hetvenedik filmes szerepe volt. Denis és Margery gyermeke a kis Ian az észak-angliai Burnley városában született 1939-ben. A második világháborút szüleivel és nővérével, Jean-nel, Wigan városában vészelte át. Hamarosan lenyűgözte színészi képességeivel a családját, és az iskolai amatőr színjátszó kör csak tovább növelte színház iránti szenvedélyét. Első színházélménye a Peter Pan volt: "Nem voltam elájulva. A krokodil nem volt igazi és láttam a drótokat." Mikor iskoláskorú lett, biztos volt benne, hogy később szerepek tucatjait fogja eljátszani, s erre törekedve a Bolton Iskolában tovább fejlesztette képességeit. Itt játszotta első szerepét (Malvolio-t) Shakespeare Tizenkettedik éjszakájában. Stratford-upon-Avon-ben színházelőadásokat látogatott, ahol a legnagyobb brit színészek (Olivier, Hiller, Gielgud, Richardson) csodálatos játékait élvezhette. Tovább folytatta drámai tanulmányait (Cambridge-ben angol irodalmat hallgatott), amelyet egyre többször háttérbe szorítottak színházi szerepei. Mire 1961-ben diplomázott már 21 darabban szerepelt, majd néhány évvel később már bekerült a honi színházélet vérkeringésébe.
Csak nagyon kevesen tudtak homoszexualitásáról: sem a családjának nem árulta el, sem nyilvános tettel nem adott jelet vonzalmáról. 1988-ban került felszínre a tény, mikor Margaret Thatcher a homoszexualitás nyilvános propagálását bűnnek kiáltotta ki a BBC egy műsorában. Ez elég volt számára, hogy kilépjen az ismeretlenségből, és vezető aktivistája legyen a Homoszexuális jogokért küzdőknek. (Bár megjegyzi: "Elegem van abból, hogy buzi-ikonnak tekintenek!") 1993-ban eljátszotta Bill Kraus az egyik legismertebb homoszexualitás-aktivistát az És a zenekar tovább játszik...-ban, s jelenleg immár nyolc éve él együtt szerelmével Sean Mathias-szal, akivel a Bent című filmben játszott együtt.
A királynő a színházban és színházért végzett tevékenységéért jutalmazta az egyik legnagyobb állami kitüntetéssel 1990-ben, mikor lovaggá ütötte. Sokan Sir Laurence Olivier életművének folytatójának tekintik. Tény, hogy lovaggá ütése mellett kettejük másik közös vonása, hogy imádják Shakespeare-t. McKellen-t emiatt nem hozta igazán soha lázba a mozi, mindig is a színházat tartotta első és igazi otthonának. Ahol persze nemcsak Shakespeare darabokban szerepelt, hanem például a Broadway-n Salieri-t is alakította az Amadeusban.
A színház mellett elsősorban tévében szerepelt (ott is Shakespeare vonalon: II. Edward, Hamlet, Machbet, illetve 1972-ben és 1974-ben is Shakespeare-ről szóló tévésorozatokban tűnt fel, mint "zászlóvivő"), majd 1969-ben A nagy Alfrédban debütált nagyvásznon. Utána még évekig csupán tévében szerepelt, s közben 6 évet ki is hagyott (1973 és 1979 között csak színházban szerepelt). Valóságos intézménnyé vált színházberkekben, s talán részben új meghódítandó területeket keresve tért vissza a mozihoz 1981-ben (Priest of Love). A nyolcvanas évek jelentéktelen filmes szerepi közül kiemelkedett az 1989-es Scandal, amelyben egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtotta John Profumo kabinetminiszter szerepében.
A kilencvenes évekre aztán a legfoglalkoztatottabb színészek táborába került: 1993-ban öt, 1994-ben három, majd 1994-ben ismét öt szerepben tűnt fel, majd a '96-os kihagyás (csupán Rasztputyint játszotta egy tévéfilmben, igaz azért Arany Glóbuszt kapott) után 1997-ben ismét négy, '98-ban pedig két film volt az étlapon. Ráadásul '98 vízválasztó is pályafutásában, hiszen a Gods and Monsters-ért Oscar-ra jelölik, miközben vagy egy tucat másik díjat is begyűjt, Az eminens pedig nagy port kavar náci témája miatt. Bár nem sztárszínész, aki elvisz egy filmet, a hollywoodi producerek hamar rájöttek, hogy idős szerepekben tuti befutó a hatvan felé haladó művész, ráadásul nem idegenek számára a gonosz szerepek sem.
Így került egy számára nem éppen otthonos világba, a sci-fi filmek csapdájába. Előbb a képregény megfilmesítés X-Men (2000) főgonoszát alakította, majd következett a csúcs: A gyűrűk ura trilógia. Gandalf szerepe mintha rá lenne öntve, s végrehajtja a nagy bravúrt: maradandót nyújtott a hihetetlen trükkök és effektek gyűrűjében, közben pedig a humorát sem veszítette el. ("Mikor Gandalfként meglátogatom Bilbót és Frodót otthonában, beverem a fejem a tetőgerendákba. Tolkien biztos nem gondolt erre.") S bár a gyűrű-forgatás kissé kivonta a szakmai életből, azért 2003-ban még az X-Men folytatásban is box-office esélyes moziban tündököl. Újabban pedig a legnagyobb esélyesként emlegetik Dumbledore professzor szerepére a harmadik Harry Potter filmben (már csak azért is, mert amellett, hogy hasonlítana elődjére, a szakállas Richard Harris-re, köztudott, hogy a legjelentősebb angol színészeket válogatják be a Potter alkotásokba, ebből a szórásból pedig McKellen kimaradt - idáig...)
Sokak szerint legjobb filmes alakítása III. Richard, mások Gandalfra, vagy John Profumo-ra esküsznek. De amíg ilyen fiatalosan és ilyen intenzitással veti bele magát a filmezésbe, elhamarkodott lenne ítéletet mondani. Hiszen még csak 63 éves...
Kárpáti György
Forrás: Mozinet.hu |