Oscar Wilde (1854-1900)

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde (Dublin, 1854.10.16 – Prizs, 1900.11.30 ) r klt, r, drmar.
Elkel, mvelt csaldba szletett Dublinban. Elszr a dublini Trinity College-ban, majd az oxfordi Magdalen College-ban vgezte egyetemi tanulmnyait. Mr itt feltnst keltett ruhival s a vallsok irnti tiszteletlensgvel. 1878-ban diplomt szerzett s Londonba kltztt. letmdjnak s szellemessgnek ksznheten gyorsan betrt a mvszi letbe. Az 1880-as vek els felben Angliban, az Egyeslt llamokban s Kanadban tartott eladsokat. Ekkor rta hullmz sznvonal Kltemnyeit (1881), valamint a Vera (1880) s A pduai hercegn (The Duchess of Padua, 1883) c. drmkat, amelyek mg elg gyengk. 1884-ban vette el Constance Lloyd-ot. 1888-ban jelent meg a Boldog Herceg s ms mesk, amit a kt finak rt. Ezt kvette 1890-ben egyetlen regnye, a Dorian Gray arckpe.
1892 s 1895 kztt Wilde a sznhz vilgban is sikereket rt el a sziporkz prbeszdekkel megtzdelt szarkasztikus komdiival. Ekkor szletik a Lady Windermere legyezje (Lady Windermere's Fan, 1892), A jelentktelen asszony (A Woman of No Importance, 1893), az Idelis frj (An Ideal Husband, 1895) s a Bunbury (Bunbury: The Importance of Being Earnest, 1895). Salom (1893) c. drmja Richard Strauss operjnak librettjul szolglt.
Felesgtl 1893-ban elvlt, s a pr vvel korbban megismert Lord Alfred Douglas-szel folytatott szerelmi viszonyt. Homoszexulis kapcsolata miatt brtnbe kerlt. Itt rta A readingi fegyhz balladja c. kltemnyt s a De profundist. Megroggyant egszsggel szabadult 1897-ben. 1900-ban Prizsban halt meg agyhrtyagyulladsban.
1900. november 30. Meghal Oscar Wilde
Prizsban meghal Oscar Wilde r kldõt s r. A dublini Trinity College-ban s az oxfordi Magdalen College-ban tanult, megszerezte a baccalaurtust, s Oxfordban Ravenna cmû kltemnyvel elnyerte a Newdigate-djat. Plyjt dntõen befolysoltk itliai s grgorszgi utazsai, valamint oxfordi tanrai, J. Ruskin s W. Pater. Az õ eszttikai elveik rvn lett az angol prerafaelita s a francia szimbolista kltõk kvetõje, a szzadvg angol l'art pour l'art irnyzatnak vezralakja. Mr ekkor mindenben a mssgot, a gondolkods-, viselkeds- s ltzkdsbeli klnbsgeket kereste. Londonban gyorsan az elõkelõ trsasgok kedvence lett. 1879-ben jelent meg elsõ versesktete, Poems cmmel. Szellemes elõadsaival, melyeket a szpsg, a dekadens letlvezet filozfijt hirdette, nagy sikert aratott az USA-ban s Kanadban. Az 1880-as vekben jelentek meg drmi: Vera, a nihilista lny s A pduai hercegnõ. 1884-ben megnõslt, kt fia szletett. 1891-ben ismerkedett meg a fiatal lord Alfred Douglassal, aki maga is r volt. Eszttikai nzeteik egybeestek, s bartsguk akkor szokatlan kapcsolatt fejlõdtt. Douglas apja, Queensberry mrki szodomitasggal vdolta Wilde-ot, amire õ rgalmazsi pert indtott. A brsg vgl formailag rgalmazsrt, valjban az ifj lorddal folytatott homoszexulis kapcsolat miatt ktvi brtnre tlte. Ennek kvetkeztben mind anyagilag, mind trsadalmilag tnkrement. 1897-es szabadulsa utn Franciaorszgban telepedett le, s Prizsban halt meg nagy szegnysgben. Kiemelkedõ alkotsa a Readingi Fegyhz balladja, mely a szenvedõ ember rzseit, s az angol brtnviszonyokat rja le, s amely megnyerte szmra az eurpai olvask rokonszenvt. Jelentõsek elbeszlsktetei, A canterwille-i ksrtet, a Lord Arthur Saville bûne, A boldog herceg. Wilde szerette magt aforizmkban kifejezni. "A bûn lnyeges eleme a haladsnak"- lltotta, s ebben rokona lett Baudelaire-nek, Poe-nak, Verlaine-nek. Ennek az elvnek legtisztbb kifejezse a Dorian Gray arckpe cmû regny, amely egy nagyvilgi ifj lett beszli el az let tetõpontjtl a teljes elzllsig. Hres darabja A lady Windermere legyezõje, amelyben az arisztokrcia s a nagypolgrsg hibit, ncsal vilgt veszi clba. Franciul rta a Salomt, a darabot Angliban betiltottk, de Eurpban nagy sikere volt, Richard Strauss opert is rt belõle. Tovbbi darabjai: A jelentktelen asszony, Az eszmnyi frj, s a Bunbury visszatrtek a vgjtk-mûfajhoz. Wilde nyelvi bravrjai mellett a jellem- s helyzetkomikumokat remekl kiaknz, a sznpadi hatsokhoz nagyon rtõ szerzõ.

(Forrs:Wikipdia) |